Komunikaty prasowe
Komunikaty prasowe

20 lat doświadczenia w logistyce dla farmacji

Leki i inne wyroby medyczne to towary, których transport i magazynowanie wymagają zachowania najwyższych standardów. Ogromna odpowiedzialność jaka spoczywa na operatorze…

Na stronie 11 grudnia, 2023

Transport i przechowywanie farmaceutyków obwarowane są wieloma surowymi warunkami i procedurami, których przestrzeganie jest konieczne dla zachowania jakości i bezpieczeństwa leków i środków medycznych. Operator logistyczny, który realizuje usługi dla tej branży poza tym, że musi dysponować odpowiednią przestrzenią magazynową,  musi także spełniać wymogi  Prawa Farmaceutycznego. Zasady te reguluje Dobra Praktyka Dystrybucyjna oraz Dobra Praktyka Wytwarzania.

Kluczowe jest zagwarantowanie zachowania warunków kontrolowanych dla konkretnych grup leków.

Naszym klientom z branży farmaceutycznej dedykujemy największe centrum dystrybucji medykamentów w regionie Europy Centralnej, czyli prawie  80 000 mkw.. Jest to magazyn spełniający wszystkie najwyższe standardy, w którym pracuje kilkaset osób. Ponieważ jednak zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową w tym segmencie jest nadal ogromne, w uruchomionym w 2022 r. magazynie w Wiskitkach przygotowaliśmy na farmaceutyki kolejne 10 000 mkw.  FM Logistic świadczy usługi logistyczne dla branży farmaceutycznej od 2003 roku. Dziś obsługujemy blisko 40 klientów z tego sektora, w tym kilka największych światowych koncernów farmaceutycznych. Nie udałoby się to, gdyby nie nasza wiedza ekspercka i wspieranie rozwoju naszych klientów poprzez kompleksową obsługę logistyczną – nie tylko magazynowanie ale także transport – mówi Paweł Janicki, Senior Business Development Director, FM Logistic.

Sytuacja w transporcie dla branży farmaceutycznej wygląda bardzo podobnie. Spedytor musi zapewnić zachowanie wymaganych warunków przewozu, a te bywają bardzo wyśrubowane.  – Kontrolowana, stała temperatura, a często także wilgotność odpowiadają za zachowanie niezmienionego składu i właściwości farmaceutyków. Określone przez producenta warunki są niezbędne by uniknąć uszkodzeń, zepsucia czy utraty skuteczności leków – wyjaśnia Paweł Janicki. Bardzo ważne są w tym przypadku także odpowiednie procedury i doświadczenie pracowników, którzy potrafią szybko zareagować na wszelkie zmiany.

Ciągłość obsługi zapewnia ciągłość łańcucha dostaw

W logistyce farmaceutycznej najważniejsze jest zachowanie ciągłości łańcucha dostaw, który jest obwarowany wieloma warunkami Właśnie dlatego często najlepszym wyborem jest powierzenie wszystkich procesów magazynowo-transportowych jednemu, sprawdzonemu operatorowi TSL, W tym celu operator logistyczny musi dysponować odpowiednią infrastrukturą magazynową i  flotą dostosowaną do transportu w określonych zakresach temperatur: 2-8°C – zimny łańcuch, 15-25°C – ciepły łańcuch i w suchym lodzie. – W FM Logistic od 2 lat prowadzimy program modernizacji naszej floty. Od ubiegłego roku wzbogaciliśmy się o 100 naczep furgonowych spełniających wszelkie złożone wymagania branży farmaceutycznej. Funkcje telematyki zapewniają  stały nadzór nad bezpieczeństwem ładunku. W połączeniu z magazynami, w których w ramach własnej licencji prowadzimy  multikiencką hurtownię farmaceutyczną, a w jej ramach skład konsygnacyjny, jesteśmy bez wątpienia gotowi realizować nawet najtrudniejsze operacje dla wrażliwej branży farmaceutycznej – podsumowuje Paweł Janicki.

Wiedza i doświadczenie są kluczowe

Nie bez znaczenia jest też zrozumienie tego specyficznego przemysłu i bogate know-how. Bez wątpienia bowiem do obsługi branży farmaceutycznej potrzebni są przede wszystkim eksperci. – W tej chwili zaufało nam ponad 40 producentów leków generycznych i innowacyjnych oraz artykułów medycznych. Codziennie realizujemy dostawy do ponad 900 odbiorców, głównie szpitali, aptek i hurtowni farmaceutycznych. W katalogu usług mamy m.in. magazynowanie, handling, transport, copacking i comanufacturing. W obiektach FM Logistic dedykowanych farmaceutykom pracuje kilkaset osób, a nasze doświadczenie w obsłudze tego wyjątkowo wymagającego sektora doskonalimy już od 20  lat. – mówi Paweł Janicki, eksper FM Logistic. Bogate portfolio klientów i szeroki wachlarz usług pozwalają na synergię działań, m.in. dostaw różnych klientów do tych samych punktów, co skutkuje podniesieniem jakości obsługi. Ponieważ unikać można punktów pośrednich i crossdocków, zwiększa się też bezpieczeństwo łańcucha dostaw.

Branża gotowa na wszystko

W ostatnich latach Polska staje się atrakcyjnym rynkiem dla lokalizacji produkcji i magazynów farmaceutycznych. Położenie w pobliżu wielu szlaków handlowych sprawia, że ryzyko zakłócenia łańcucha dostaw jest niewielkie. Jeden z producentów zdecydował się na przeniesienie części produkcji z Tajwanu do magazynu FM Logistic w Błoniu. – Poza magazynowaniem realizujemy tam także comanufacturing, który polega na przygotowywaniu gotowych produktów dla diabetologii – wyjaśnia Paweł Janicki. Rynek medykamentów przynosi regularnie nowe problemy i kwestie do rozwiązania, najlepsze firmy TSL są na to gotowe. – W 2009 r uruchomiliśmy pierwszą w Polsce sieć dystrybucji bezpośredniej szczepionek z magazynu klienta do szpitali i przychodni. Obsługujemy też jeden z najdroższych produktów innowacyjnych, którego dawka kosztuje ok 2 mln zł. Lek ten wymaga transportu w ciekłym azocie w -80 st. C i jest dostarczany bezpośrednio do lekarza, który zaraz po przejęciu, podaje lek dziecku choremu na SMA. Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Trudna specyfika obsługi, wysokie wymagania i zerowy margines błędu, ale ostatecznie satysfakcja z wykonanego zadania jest równie wielka  – mówi Paweł Janicki, Senior Business Development Director z FM Logistic.

Czy ta treść była interesująca, przydatna?