Komunikaty prasowe
Komunikaty prasowe

Transport drogowy to krwiobieg europejskiej gospodarki. Polscy przewoźnicy są jego kluczowym elementem.

Transport drogowy ma ogromne znaczenie dla polskiej i europejskiej gospodarki. Według prognoz w 2024 roku rynek europejskiego transportu drogowego wzrośnie o 1,7 proc..

Na stronie May 15, 2024

Transport drogowy ma ogromne znaczenie dla polskiej i europejskiej gospodarki. Agencja badawcza Transport Intelligence prognozuje, że w 2024 roku rynek europejskiego transportu drogowego wzrośnie o 1,7 proc..(1) Według raportu Eurostatu (2), zwiększy się też udział polskich przewoźników w unijnym rynku. W 2022 roku 20,1 proc. przewozów na terenie Unii Europejskiej, liczonych w tonokilometrach, wykonano ciężarówkami zarejestrowanymi w Polsce, rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 19,8 proc. W ostatnich latach transport międzynarodowy stawia jednak przed przewoźnikami wiele wyzwań. Pojawiające się co chwila nowe przepisy, zarówno unijne, jak i w poszczególnych krajach, zmieniające się warunki, napięta sytuacja geopolityczna, a wreszcie kwestie bezpieczeństwa, sprawiają mniej doświadczonym uczestnikom rynku niemałe kłopoty. 

Jak podaje GUS, polski eksport wyrażony w dolarach wyniósł w 2023 roku 318,0 mld USD. Największym rynkiem zbytu dla produktów znad Wisły jest Unia Europejska, a szczególnie Niemcy (28 proc. udziału), Czechy (6,3 proc.) i Francja (6,1 proc.). Co więcej poziom eksportu wzrósł rok do roku o 4,1 proc.. (3) Jak widać, polscy przedsiębiorcy konsekwentnie rozwijają swoją sprzedaż i zdobywają kolejne rynki. Powoli zauważyć też można tendencję do przenoszenia do Polski fabryk z krajów starej UE. Jest to dla producentów korzystne ze względów ekonomicznych, ale wpłynie również na wzrost zapotrzebowania na transport. W obliczu tak dużej konkurencji, wybór operatora logistycznego może mieć kluczowe znaczenie dla relacji z partnerami biznesowymi. Trzeba bowiem pamiętać, że w kontaktach międzynarodowych, to właśnie przewoźnik ma najczęściej  kontakt z odbiorcą naszych towarów. 

Kluczowa jest więc niezawodność i częstotliwość transportów. Regularne linie obsługiwane przez operatora i stały harmonogram tras to dobra podstawa, która pomaga zoptymalizować operacje logistyczne. Największy regularny ruch widać oczywiście na drogach prowadzących do naszego zachodniego sąsiada. – Miesięcznie wykonujemy około 1000 transportów między Polską a Niemcami. Realizujemy wysyłki do wszystkich niemieckich landów. Dodatkowo oferujemy transporty kabotażowe na tym terenie – potwierdza tendencję Magdalena Wójcik, Senior Business Development Manager FM Logistic CE. Stałe trasy, przy jednoczesnym łączeniu dostaw dla kilku klientów to rozwiązanie doskonałe w przypadku niedużych wolumenów. Konsolidacja ładunków różnych klientów w ramach jednego przejazdu to duża optymalizacja kosztów, a regularne, wykonywane z dużą częstotliwością transporty, to dla producenta lub dystrybutora gwarancja szybkiej realizacji zlecenia. 

Operatorzy, poza stałymi trasami, wykonują też przejazdy dedykowane potrzebom konkretnych klientów. Wybór zależy od wolumenu, celu i etapu rozwoju biznesu eksportera.

Niezależnie od skali biznesu, wielkości ładunków, czy częstotliwości zleceń, doświadczony operator logistyczny to dla eksportera istotny partner, którego profesjonalizm i know how mogą bezpośrednio przyczynić się do rozwoju biznesu klienta.

Do najpopularniejszych towarów eksportowych w Polsce należą: maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (38,2 proc.), towary przemysłowe sklasyfikowane wg surowca, np.: materiały budowlane, wyroby przemysłu papierniczego, czy odzieżowego (16,9 proc.), różne wyroby przemysłowe (16,3), żywność i żywe zwierzęta (11,9 proc.) oraz chemikalia i produkty pokrewne (9,2 proc.). Podobnie wygląda czołówka towarów importowanych. Do transportu wielu z tych produktów konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków, m.in. kontrolowanej temperatury. Warto więc zwrócić uwagę jaką flotą dysponuje operator logistyczny, któremu zlecamy transport. 

Jakość floty oraz doświadczenie i wyszkolenie kierowców mają też ogromny wpływ na bezpieczeństwo ładunków. Jak pokazują dane Transported Asset Protection Association (TAPA) to właśnie w krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Niemczech odnotowuje się najwięcej prób kradzieży przewożonych towarów. Poza wyborem najbezpieczniejszych tras i przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa, odpowiedzialni operatorzy logistyczni używają do kontroli transportu, innowacyjnych rozwiązań.

Takie narzędzia pozwalają operatorowi niezwłocznie zareagować na każdą niepokojącą zmianę i zapobiec kradzieży lub w porę powiadomić odpowiednie służby. Jest to szczególnie ważne w przypadku towarów high-value, o dużej wartości jednostkowej. 

Kompleksowa obsługa transportowa jakiej oczekują obecnie producenci i dystrybutorzy wykracza daleko poza sam przewóz towarów z punktu A do puntu B. Czołowi operatorzy oferują też szereg usług dodatkowych. W przypadku transportów drobnicowych jest to przede wszystkim krótkoterminowe przechowywanie w magazynach przeładunkowych, które pozwala na konsolidację przesyłek różnych klientów i optymalizację kosztów. Inną usługą około transportową jest tzw. serwis stand-by-trailer. – To nic innego jak naczepa  pozostawiona na placu klienta, która jest ładowana często w niestandardowych godzinach i odbierana w wyznaczonym oknie czasowym. Takie rozwiązania są idealne w przypadku sektora fashion, gdzie zamówienia spływają przez całą dobę. Usługa gwarantuje optymalizację załadunku i przyspiesza dostawę do klienta w sklepie – tłumaczy Krystian Koprowski, Senior Business Development Manager, FM Logistic CE. W przypadku branż szczególnie wymagających, np. farmaceutycznej, ale też e-commerce, operatorzy oferują transport z podwójną obsadą, co pozwala nieprzerwanie pokonać tysiące kilometrów i znacznie przyspieszyć czas dostawy.

Bogata, różnorodna oferta, wysokiej jakości flota, nowoczesne zabezpieczenia i doświadczeni kierowcy to kombinacja, która gwarantuje  sprawny i precyzyjny transport międzynarodowy dystrybutorom i producentom, zarówno tym od lat obsługującym rynki zagraniczne, jak i tym, którzy dopiero się do tego przymierzają. Terminowe,  dobrze zaplanowane i bezpieczne dostawy  mogą realnie wpływać na rozwój przedsiębiorstwa, ponieważ stanowią największe atuty w budowaniu biznesu z zagranicznymi partnerami.

Czy ta treść była interesująca, przydatna?