Innowacje
Innowacje

Wyzwania logistyki miejskiej: biała księga

Wraz z nasyceniem przestrzeni miejskiej i intensyfikacją przepływów logistycznych, co spowodowane jest przede wszystkim rozwojem handlu elektronicznego, koniecznością…

Na stronie 27 września, 2021

Wraz z nasyceniem przestrzeni miejskiej i intensyfikacją przepływów logistycznych, co spowodowane jest przede wszystkim rozwojem handlu elektronicznego, koniecznością wydaje się skoordynowanie działań dużych miast i firm logistycznych oraz zdefiniowanie na nowo podejścia do logistyki. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia ze względu na fakt, że Omnichannel i świadomi ekologicznie klienci wymuszają transformację łańcucha dostaw.

Prognozy przewidują, że europejski rynek logistyki miejskiej do roku 2030 będzie rósł w tempie 8% rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że już teraz dostawy towarów generują 20% ruchu drogowego i 30% zanieczyszczeń w miastach. Gwałtowny rozwój handlu elektronicznego oraz rozdrobnienie działających na rynku podmiotów niewątpliwie dodatkowo potęgują to zjawisko. Co dziesiąty mieszkaniec miasta otrzymuje jedną paczkę dziennie. Ponad jedna trzecia mieszkańców miast (37%) korzysta już z oferty dostawy jedzenia do domu, przy czym na przykład w Paryżu odsetek ten przekracza 60%.

Dlatego też, w ramach rozwiązywania problemów z korkami ulicznymi i walki z zanieczyszczeniem powietrza oraz hałasem, miasta decydują się na ograniczenie ruchu pojazdów spalinowych. Kopenhaga i Oslo chociażby, wprowadziły zakaz poruszania się pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, który obowiązuje już od stycznia 2020r.

W związku z tym, w obliczu nowych wyzwań, doświadczony gracz na rynku logistyki, firma FM Logistic, wspólnie z firmą doradztwa strategicznego przygotowały wspólny raport, który jest okazją do chwili refleksji nad przyszłością miejskiego łańcucha dostaw. Coraz bliższa współpraca pomiędzy podmiotami z branży logistycznej, korzystanie z nowych technologii oraz rozwój ekologicznego transportu to tylko niektóre z zagadnień omawianych w tej publikacji.

Pobierz Białą Księgę,  aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniach i rozwiązaniach dla logistyki miejskiej.

Pobierz Białą Księgę

Czy ta treść była interesująca, przydatna?