Innowacje
Innowacje

Logistyka 2040. przyszłość – to już niebawem.

Zaktualizowana, po 3 latach od publikacji, wersja raportu foresightowego. sprawdza jak z dzisiejszej perspektywy wyglądają 3 wizje świata i logistyki w 2040 roku

Na stronie June 7, 2023

Rosnąca rola logistyki i transportu rodzi wiele pytań o rozwój i znaczenie tej branży w przyszłości. FM Logistic wspólnie z ekspertami specjalizującymi się w foresighcie strategicznym z firmy 4CF, wraca do raportu “Logistyka 2040” poszukując odpowiedzi na pytanie co możemy zrobić, by uniknąć czarnego scenariusza? 

Raport identyfikuje i opisuje możliwe wizje przyszłości rozwoju branży logistycznej na przestrzeni najbliższych dwóch dekad bazując na zidentyfikowanych megatrendach: technologia i sztuczna inteligencja, ekologia, globalizacja. Tak powstały 3 światy: Technologia wygrywa, Małe Światy i Klincz.

Czy patrząc z dzisiejszej perspektywy: niestabilnej sytuacji ekonomicznej i geopolityczne,j opracowanie wciąż jest aktualne? Czy w związku z tym trendy zidentyfikowane wówczas jako kluczowe dla logistyki, tj. digitalizacja, automatyzacja procesów, omnichannel i logistyka miejska oraz zrównoważony rozwój są dziś przestarzałe lub nieodpowiednie? Czy pojawiły się nowe, nieprzewidziane wcześniej trendy lub wyzwania, którym branża logistyczna musi sprostać? Czy też może któryś ze scenariuszy właśnie realizuje się na naszych oczach?

Grono ekspertów, zarówno specjalistów FM Logistic, jak i niezależne autorytety z rynku, podzieliło się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie. Przed każdym scenariuszem zostały dodane krótkie komentarze, w których odnoszą się oni  do danej koncepcji przyszłości branży i świata bogatsi o doświadczenia ostatnich 3 lat. Wśród wypowiadających się są m,in. Marcin Popkiewicz, Jowita Michalska, Jacek Bartosiak.

Odświeżona wersja raportu nadal  ma  przede wszystkim inspirować i pomóc odkrywać nowe możliwości i inaczej pomyśleć o przyszłości, ale też uświadomić na ile foresight strategiczny i studia nad przyszłością mogą wspomóc rozwój przedsiębiorstw.

Pobierz raport “Logistyka 2040”

Czy ta treść była interesująca, przydatna?