Newsy
Newsy

Nowy raport przedstawia trzy scenariusze na przyszłość logistyki

Takie scenariusze zostały nakreślone w nowym raporcie „Logistics 2040” opublikowanym 9 grudnia przez firmę zajmującą się foresightem strategicznym 4CF i FM…

Na stronie 28 września, 2021

Takie scenariusze zostały nakreślone w nowym raporcie „Logistics 2040” opublikowanym 9 grudnia przez firmę zajmującą się foresightem strategicznym 4CF i FM Logistic.

  • Pierwszy scenariusz, zatytułowany „Technologia wygrywa”, przewiduje świat, w którym sztuczna inteligencja i automatyzacja zwiększyły produktywność i efektywność operacyjną. Pojazdy autonomiczne są wszędzie. Logistyka odgrywa ogromną rolę w dostarczaniu towarów konsumentom. Jej rola rozszerzyła się na zbieranie, zarządzanie i recykling zużytych produktów. Gospodarka o obiegu zamkniętym stała się normą. Energia odnawialna jest tania. Większość sektorów przemysłu osiągnęła neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Z drugiej strony, z powodu automatyzacji utracono miliony miejsc pracy. Tylko część siły roboczej została przekwalifikowana.
  • Scenariusz „zerowego wzrostu” przedstawia świat, w którym rządy krajowe i lokalne wdrażają bardzo rygorystyczne przepisy w celu walki ze zmianami klimatu. Należą do nich wysokie podatki na transport i ograniczenia w ruchu miejskim. Lokalna produkcja i dystrybucja mają pierwszeństwo przed handlem międzynarodowym, z wyjątkiem produktów, których nie można wyprodukować lokalnie. Rynek druku 3D rozkwitł. Spadek przychodów doprowadził do konsolidacji firm transportowych i logistycznych.
  • W trzecim scenariuszu, zwanym „Clinch”, rosnący protekcjonizm zrekonfigurował globalne łańcuchy dostaw na całym świecie. Kraje starają się ograniczyć swoją zależność od niektórych dostawców. Poziom współpracy międzynarodowej jest niewystarczający do rozwiązania globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne. Świat jest nękany klęskami żywiołowymi. Poziom życia w Europie spadł. Wzrosły nierówności w krajach i pomiędzy nimi, powodując niepokoje społeczne.

Trzy scenariusze opierają się na przeglądzie literatury naukowej i zawodowej oraz wywiadach z ekspertami ds. logistyki. Nie udają, że z pewnością przepowiadają przyszłość. Ich celem jest raczej pobudzenie myśli i pytań o już istniejące trendy.

O FM Logistic

Założona we Francji w 1967 roku firma FM Logistic jest niezależną, rodzinną firmą, która dostarcza rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw szerokiej gamie firm z branży FMCG, handlu detalicznego, perfumerii i kosmetyków, produkcji przemysłowej i opieki zdrowotnej. Działa w 14 krajach w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej (Brazylia). Osiągnęła przychody w wysokości 1,43 mld euro w roku podatkowym do marca 2020 r. i zatrudnia ponad 27 500 pracowników FTE.
FM Logistic inwestuje w innowacje, aby oferować usługi łańcucha dostaw, które odpowiadają na zmieniające się wymagania konsumentów, rozwój handlu elektronicznego, dystrybucję wielokanałową i zrównoważony rozwój.

Możesz śledzić FM Logistic na Twitterze pod adresem @FMLogistic

Skontaktuj się z prasą:

Cyrille Gibot
FM Logistic
06 45 99 91 58
cgibot@fmlogistic.com

Pobierz raport „Logistyka 2040”

Czy ta treść była interesująca, przydatna?