Produktywność, wydajność i elastyczność to elementy budujące sukces w produkcji. Na drodze do sukcesu stają jednak często ograniczenia związane z odpowiednim zapleczem lub zasobami ludzkimi. Dlatego producenci coraz częściej doceniają przewagi jakie daje dobrze zaprojektowana logistyka okołoprodukcyjna. Tą usługę z powodzeniem realizuje od lat
FM Logistic na swojej platformie w Tomaszowie Mazowieckim.
W nowoczesnych procesach produkcyjnych głównym priorytetem jest osiągnięcie jak najmniejszych zapasów liniowych oraz dostępność materiałów na czas. Chodzi o ograniczenie stocków magazynowych, ale jednocześnie zapewnienie płynności produkcji. Jakiekolwiek przestoje czy pomyłki w dostawie do linii produkcyjnych zmniejszają bowiem przewagę konkurencyjną. W ramach factory logistics operator logistyczny może zarządzać wszystkimi etapami logistyki produkcji, od komponentów, poprzez wyroby gotowe. W praktyce wygląda to tak, że operator prowadzi równolegle dwa magazyny (magazyn części i magazyn wyrobów gotowych) oraz linię produkcyjną klienta. – Na magazyn części przyjeżdżają podzespoły z kilku różnych fabryk. Mogą trafić na stock albo bezpośrednio na linię produkcyjną, gdzie odbywa się łączenie poszczególnych elementów. Gotowy produkt trafia na drugi magazyn, skąd następuje wysyłka. Wszystko dzieje się ekspresowo – wyjaśnia Rafał Bezat, dyrektor platformy logistycznej FM Logistic w Tomaszowie Mazowieckim. Dobrze opracowany proces zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości materiału w żądanym czasie do linii produkcyjnej.
Bliżej czyli szybciej i taniej
Factory logistics daje producentowi przede wszystkim ogromną elastyczność operacyjną. Wszystkie niezbędne komponenty i półprodukty znajdują się w pobliżu linii produkcyjnej. Pozwala to na bieżąco reagować na wszelkie zmiany i potrzeby produkcji. Takie rozwiązanie przyspiesza operacje i dodatkowo zmniejsza koszty transportu. To jednak nie wszystko. Dzięki regularnym dostawom, można bowiem zminimalizować przestrzeń do przechowywania półproduktów do bieżącego użycia na linii produkcyjnej, a to generuje mniejsze koszty za wynajem lub utrzymanie powierzchni.
Co więcej, zakres współpracy operatora logistycznego i producenta jest płynny. W zależności od potrzeb i możliwości, klient może wynająć część powierzchni, na której sam będzie prowadził produkcję lub przekazać całość operacji FM Logistic. W efekcie, unikalny, wypracowany wspólnie model współpracy, generuje optymalne procesy i pozwala maksymalnie wykorzystywać zasoby obu stron.
Współpraca z sąsiadem się opłaca
Logistyka okołoprodukcyjna to jednak nie tylko współpraca pod jednym dachem. W Tomaszowie Mazowieckim od lat z powodzeniem funkcjonuje magazyn przyprodukcyjny dla sąsiedniej fabryki.
Platforma logistyczna działająca niedaleko produkcji to same korzyści dla obu stron. Pomiędzy magazynem a zakładem produkcyjnym klienta funkcjonuje stałe wahadło, co pomaga w optymalizacji procesu obsługi, skróceniu czasu, a co za tym idzie redukcji kosztów. – Szybki czas reakcji na zmiany i potrzeby produkcyjne, krótka ścieżka logistyczna dzięki bliskości fabryki i magazynu, dają gwarancję płynnej realizacji, nawet w przypadku branż o wysokiej dynamice zmian planów produkcyjnych – wymienia Rafał Bezat. Ograniczony do minimum transport to natomiast znacząco niższe koszty.
Niezależnie od formy jaką przybiera logistyka produkcyjna, najważniejsi są w niej ludzie. Pracownicy klienta i FM Logistic tworzą wspólnie zespół, któremu zależy na realizacji zadania na najwyższym poziomie. Aby się to udało konieczna jest dobra komunikacja, doświadczenie i zgranie całego zespołu. Każdy projekt rozpoczyna się od pełnego przeglądu procesów logistycznych klienta i analizy ryzyka. Takie podejście pozwala zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i efektywność procesów logistycznych.