Ludzie
Ludzie

Jestem Zawodowcem, bo przekazuję kandydatom i managerom pozytywną energię

Ewelina Makulec-Matyka, managerka ds. rekrutacji i employer brandingu, odzwierciedla w swojej codziennej pracy trzy najważniejsze wartości naszej firmy – otwartość, efektywność…

Na stronie February 16, 2024

Ewelina Makulec-Matyka, managerka ds. rekrutacji i employer brandingu, odzwierciedla w swojej codziennej pracy trzy najważniejsze wartości naszej firmy – otwartość, efektywność i zaufanie. Jako specjalistka ds. rekrutacji jest naszą wizytówką i często pierwszym kontaktem z organizacją dla wielu pracowników. W rozmowie opowiada m.in. o tym, jak buduje relacje z kandydatami i za co najbardziej lubi pracę w FM Logistic.

Znałaś naszą firmę zanim zaczęłaś tu pracę?
Kojarzyłam nazwę, ponieważ widziałam samochody ciężarowe z tym logotypem na trasach, ale nie interesowałam się branżą logistyczną.

Co w takim razie sprawiło, że zdecydowałaś się do nas dołączyć?
Pracowałam wcześniej w firmie FMCG i prowadziłam rekrutacje do działów IT. Moja poprzednia praca była ciekawa, ale brakowało mi odpowiedzialności za cały proces rekrutacyjny, dlatego kiedy odezwał się do mnie headhunter z ofertą FM-u, postanowiłam spróbować. Nie ukrywam, że na podjęcie decyzji wpłynęła rozmowa kwalifikacyjna z moim obecnym przełożonym, która odbyła się w świetnej atmosferze. Zaufałam swojej intuicji, mimo że wiedziałam, że ta zmiana będzie się dla mnie wiązać z dłuższymi dojazdami do pracy.

Opowiedz, czym się teraz zajmujesz?
Pracuję w obszarze rekrutacji, z którą jestem związana od dłuższego czasu i którą bardzo lubię. Rekrutuję pracowników do obszarów technicznych, IT, Solution Design, Innowacji, ale wspieram również dział Zakupów czy Finansów. W FM zaczęłam się też zajmować employer brandingiem, który jest dla mnie stosunkowo nowym obszarem.

Wyjaśnisz co to oznacza w praktyce?
To pojęcie odnosi się do wszystkich działań, które budują nasz wizerunek jako pracodawcy. Cennym doświadczeniem było dla mnie prowadzenie takich projektów jak sesje zdjęciowe naszych pracowników, chociaż wiązało się to dla mnie ze sporym stresem. Musiałam zsynchronizować wiele kalendarzy, harmonogramów i wykazać się sporymi zdolnościami organizacyjnymi.

Czyli sprawdzasz się w nowych rolach i wychodzisz ze swojej strefy komfortu…
Zdecydowanie! Cały czas robię coś nowego, ponieważ częścią mojej pracy jest również testowanie nowoczesnych narzędzi oraz systemów HR-owych i… swojej cierpliwości przy okazji (śmiech). Często realizujemy wiele projektów równocześnie, co też jest dla mnie sporym wyzwaniem, ponieważ ważna jest dla mnie jakość mojej pracy i lubię mieć wszystko pod kontrolą.

Uczysz się zdrowego odpuszczania?
Pracuję nad zdrowym balansem i asertywnością, uczę się też priorytetyzować i delegować zadania. Rozwój kompetencji miękkich jest dla mnie kluczowy, ponieważ cały czas pracuję z ludźmi i chcę przekazywać kandydatom pozytywną energię. Często jestem ich pierwszym kontaktem z firmą, dlatego zależy mi na ich doświadczeniu i tym, aby każdy otrzymał feedback po rozmowie. Kandydaci są wdzięczni, kiedy szanuje się ich czas, dlatego często słyszę wiele ciepłych słów na temat mojej pracy.

Relacje z ludźmi to coś, co daje ci najwięcej radości w pracy?
Tak, uważam, że największym plusem pracy w FM są koleżeńskie relacje i obecna tutaj kultura doceniania. Mój bezpośredni przełożony dba o to, aby docenić każdą, nawet najmniejszą rzecz. Widzi moje zaangażowanie, motywuje mnie do rozwoju, ale też zauważa, kiedy potrzebuję odpoczynku. Mam też świetny kontakt z biznesem i czuję zaufanie ze strony menedżerów. Moje rady i wskazówki są zawsze brane pod uwagę, co jest dla mnie powodem do dumy. Czuję, że mój głos jest słyszalny i żaden inny benefit w większej firmie mi tego nie zastąpi.

A jak dbasz o swój dobrostan po pracy?
To się na szczęście u mnie poprawiło. Kiedyś nie dawałam sobie chwili odpoczynku, myślałam, że cały czas trzeba coś robić, być w biegu. Zmieniło się to w czasie pandemii i już od 2 lat praktykuję jogę, co oczyszcza moją głowę i polepsza sprawność. Ćwiczę też fitness i zdarza mi się chodzić na zumbę, co jest dla mnie zastrzykiem pozytywnej energii. W okresie wiosenno-letnim jeżdżę na rowerze i bardzo się cieszę, że FM wspiera te sportowe pasje, organizując różne wyzwania. W ostatnim czasie wróciłam też do czytania książek dla przyjemności, czyli książek fabularnych. Oczywiście lubię się również spotkać ze znajomymi, pójść do kina czy na spacer.

Czy ta treść była interesująca, przydatna?