Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój

To koniec dotychczasowego sposobu prowadzenia działalności: w jaki sposób łańcuch dostaw może być dźwignią umożliwiającą sprawiedliwe i zrównoważone modele biznesowe?

Nie trzeba być ekspertem, aby zauważyć, że łańcuch dostaw odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych społeczeństwach. Pandemia nie tylko zakłóciła zwykły i złożony…

Na stronie 27 września, 2021

Nie trzeba być ekspertem, aby zauważyć, że łańcuch dostaw odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych społeczeństwach. Pandemia nie tylko zakłóciła zwykły i złożony przepływ towarów, lecz także podkreśliła naszą zależność – jako konsumentów i firm – od sprawnego i odpornego łańcucha dostaw. Niezależnie od tego, czy jako koło ratunkowe podczas kryzysu, czy też jako podstawa codziennych transakcji – łańcuch dostaw to epicentrum szybko zmieniającego się świata. Pytanie czy w obliczu wielkich wyzwań środowiskowych i społecznych łańcuch dostaw nie tylko zaadaptuje się do nowych realiów, ale czy również stanie się prawdziwie zrównoważony i zainicjuje powstanie wartościowych modeli rynkowych. Czy w świecie rządzonym przez dostępność i natychmiastowość gwarantowaną dzięki omnichannel, łańcuch dostaw może – poprzez efekt fali – wspomóc przejście do bardziej realistycznego paradygmatu i stworzyć bardziej różnorodną i zrównoważoną przyszłość dla wszystkich ludzi?

Władza wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Łańcuch dostaw może całkowicie zmienić reguły gry w walce ze zmianami klimatu poprzez zminimalizowanie śladu węglowego marek. Może zapoczątkować odpowiedzialne trendy konsumenckie poprzez projektowanie odpowiedzialnych modeli przyszłości. Łańcuch dostaw może również zapewnić lepsze warunki pracy i stworzyć możliwości ekonomiczne milionom ludzi. W ciągu najbliższych lat kluczowa będzie współpraca – łącząc siły, możemy znaleźć zyskowne i ważne rozwiązania dla wszystkich ludzi. Możemy stworzyć warunki do wprowadzenia istotnych innowacji.

Czy jesteś gotowy na Supply Change, na zmianę łańcucha dostaw konieczną dla zrównoważonej przyszłości? 

Oczywiście pozostaje wiele pytań, jak dokonać tej zmiany. Szybkie rozwiązania nie istnieją. Łańcuch dostaw znajduje się w punkcie zwrotnym, w którym może on zdecydować o tym, czy podążymy ścieżką, która ma sens ekologiczny, społeczny i biznesowy. Będzie to wymagało odwagi, intencji i wytrwałości. Będą potrzebne również nowe sposoby współpracy – być może ściślejszej kooperacji na co dzień, akceptacji dzielenia się zasobami lub dobrymi praktykami, oraz śmiałości do wzajemnej zależności. Jeżeli jesteś producentem, dostawcą, detalistą, oferujesz usługi transportowe lub logistyczne, pracujesz w branży dóbr konsumpcyjnych, przemyśle czy ochronie zdrowia, reprezentujesz sektor prywatny lub publiczny – masz do odegrania ważną rolę. Możemy rozpowszechniać dobre praktyki biznesowe oraz bardziej zrównoważony styl życia.

Wydarzenie „Supply Change”

29 czerwca FM Logistic zorganizowało cyfrowe wydarzenie, którego celem było zbadanie, w jaki sposób łańcuch dostaw może być dźwignią przyczyniającą się do globalnej neutralności, jak może zachować ludzką twarz w nadchodzących latach, co jest stawką dla przyszłości konsumpcji i jak możemy znaleźć nowe sposoby współpracy i innowacji dla pozytywnego wpływu. Wspólnie, przy wsparciu Sparknews, pioniera Impact od 2011 roku, postawiliśmy właściwe pytania, aby opracować właściwe odpowiedzi.

Pobierz kopię raportu dotyczącego zmiany dostaw

Czy ta treść była interesująca, przydatna?