Wydajność łańcucha dostaw
Wydajność łańcucha dostaw

Jak zapewnić sukces łańcucha dostaw: 4 sposoby na optymalizację realizacji zamówień omnichannel

Logistyka omnichannel jest zorientowana na klienta, musi on być tak tak samo traktowany bez względu na wybrany kanał zakupu (sklep stacjonarny, telefon komórkowy lub internet).…

Na stronie November 13, 2020

Logistyka omnichannel jest zorientowana na klienta, musi on być tak tak samo traktowany bez względu na wybrany kanał zakupu (sklep stacjonarny, telefon komórkowy lub internet). Synchronizacja ekosystemu zakupowego wymaga jednak innowacji w łańcuchu dostaw, które sprawią, że procesy online i offline będę przebiegały bardziej płynnie, ale dzięki temu detaliści zyskują przewagę konkurencyjną.

Obecnie konsumenci chcą mieć możliwość robienia zakupów w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, w tym możliwość zakupu, odbioru, dostawy i zwrotu towarów według własnego uznania. Doskonalenie łańcucha dostaw omnichannel nie tylko zapewnia największą wygodę zakupów wszystkim klientom, ale umożliwia też sklepom stacjonarnym zdobycie nowych kanałów zysku i zwiększenie sprzedaży. W rzeczywistości, 50% klientów kupujących przez internet i wybierających opcję odbioru w sklepie stacjonarnym w ostatecznym rozrachunku wydaje więcej dokonując dodatkowych zakupów przy okazji odbioru swojego zamówienia. . Dodatkowo, obecna sytuacja na rynku związana z pandemią koronawirusa (Covid-19) sprzyja rozwojowi handlu elektronicznego, co sprawia, że potrzeba wdrożenia strategii omnichannel staje się coraz bardziej nagląca.

Jakie elementy decydują o sukcesie procesu optymalizacji obsługi omnichannel w kontekście budowania pozytywnego doświadczenia kupujących?

Lepsza widoczność dzięki technologii ERP

Kluczowe z punktu widzenia realizacji zamówień omnichannel jest zrozumienie, w jaki sposób technologia ERP usprawnia zarządzanie zapasami i magazynem. Warunkiem zapewnienia płynności operacji jest dostępność dokładnych danych. Liderzy rynkowi korzystają z narzędzi analitycznych do kontrolowania procesów i określania słabych punktów, co pozwala osiągać sukcesy w zarządzaniu w okresach wzmożonej aktywności klientów.

Rozwiązania SAP umożliwiające śledzenie zapasów na poziomie jednostkowym, a nie masowym, przyczyniają się do zwiększenia efektywności. Uzyskiwane w ten sposób dane zapewniają widoczność we wszystkich kanałach, a w konsekwencji pozwalają umieścić właściwy produkt we właściwym miejscu.

Elastyczna realizacja zamówień omnichannel z wykorzystaniem technik e-commerce 

Zamówienia omnichannel muszą być realizowane z taką samą szybkością, niezależnie od miejsca, w którym zostały zainicjowane. Nawet w okresach największej gorączki zakupowej, jak na przykład podczas weekendu Black Friday, sklepy stacjonarne są przyzwyczajone do dysponowania odpowiednią ilością czasu. Wykorzystują ten czas na wcześniejsze przygotowania, organizację promocji, zatowarowanie punktu sprzedaży i zatrudnienie dodatkowych pracowników. W łańcuchu dostaw omnichannel podejście do realizacji zamówienia musi jednak zakładać szybszy czas reakcji, w przeciwnym razie stanie się przeszkodą na drodze do sukcesu.

W praktyce oznacza to, że sklepy działające w łańcuchu dostaw omnichannel muszą reagować w taki sam sposób, jak detaliści internetowi. Przewidują ilości, prognozują wielkość popytu i ustalają wytyczne dotyczące pakowania zamówień. Mogą również wdrażać technologie zwiększające wydajność procesu realizacji zamówień, takie jak komisjonowanie, kompletacja goods-to-man, transport wahadłowy.

Stosując powyższe techniki e-commerce, sklepy mogą skutecznie konkurować z graczami wyłącznie internetowymi, zachowując jednocześnie na tyle dużą elastyczność, aby działania te nie zakłócały w żaden sposób budowania pozytywnego doświadczenia klienta w punkcie sprzedaży, co skutkuje najlepszą ofertą zakupową zarówno offline, jak i online. Mogą również oferować bardzo pożądaną przez klientów usługę polegającą na zakupie towaru przez internet i późniejszym jego odbiorze w sklepie stacjonarnym (BOPIS). W 2019 r. 56% marek miało taką usługę w swojej ofercie. 

Lokalizacja blisko kupującego w celu zapewnienia szybszej dostawy

W logistyce omnichannel kluczową rolę odgrywa czas. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że coraz większa liczba konsumentów jest skłonna zapłacić za szybszą dostawę.

Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest lokalizacja blisko konsumenta. Główny magazyn powinien zarządzać wszystkimi zapasami i standardowymi dostawami, podczas gdy inny magazyn znajdujący się blisko kupującego powinien zapewniać szybkie dostawy do klientów i szybkie uzupełnianie zapasów w lokalnych sklepach.

Jedna z wiodących marek kosmetycznych doskonale wykorzystuje tę metodę, składując swoje najlepiej sprzedające się produkty w minicentrach dystrybucyjnych w pobliżu głównych centrów handlowych. Dzięki temu konsumenci otrzymują produkty wtedy, kiedy ich potrzebują, na zasadzie szybkiej dostawy bezpośredniej lub za pośrednictwem wygodnego systemu BOPIS.

omnichannel supply chain

Współpraca z działem marketingu w celu lepszego poznania potrzeb

Wewnętrzna współpraca z działem marketingu to optymalny sposób na określenie, kto, gdzie i dlaczego składa zamówienie. Liderzy tacy jak Amazon, FNAC i Darty stosują skuteczne praktyki omnichannel, ponieważ doskonale znają swoich klientów.

Zrozumienie kupujących korzystających z modelu omnichannel to szansa na maksymalizację sprzedaży i osiągnięcie efektu synergii, przy jednoczesnym zapewnieniu tej grupie klientów spersonalizowanej obsługi, ponieważ stanowią ważny segment, któremu trzeba wyjść naprzeciw.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o naszej propozycji usług logistycznych zorientowanych na omnichannel, zapraszamy na naszą stronę internetową

Czy ta treść była interesująca, przydatna?