Fm logistic

La logique des transports urbain

FM Logistic stawia na zieloną energię

Pologne

FM Logistic CE, czołowy operator logistyczny w regionie, robi poważny krok w kierunku przejścia na zieloną energię. Od stycznia 2021 roku wszystkie obiekty magazynowe w Centralnej Europie, których właścicielem jest FM Logistic, będą w 100% zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Firma zawarła w tej sprawie umowę z dostawcami na Słowacji, w Czechach i Polsce, w tym z Polską Grupą Energetyczną, największym producentem zielonej energii w kraju. 

- W ramach strategii zrównoważonego rozwoju, w FM Logistic dążymy do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Już od roku 2021 wszystkie nasze obiekty magazynowe w regionie będą wykorzystywać tylko energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W dalszej perspektywie chcemy, aby 20% zapotrzebowania na tę energię pokryły instalacje fotowoltaiczne. Chcemy, żeby prąd, który wykorzystujemy, był wytwarzany w sposób przyjazny dla naszej planety. Dzięki temu wspieramy także naszych klientów w realizacji celów ekologicznych – podkreślił Sebastien Nival, Operations Support Director FM Logistic CE. 

Po raz pierwszy zasilanie zieloną energią elektyczną FM Logistic CE przetestował na Słowacji, gdzie już w 2019 roku firma zawarła umowę ze Slovenské Elektrárne, słowackim przedsiębiorstwem energetycznym. W ubiegłym roku rozwiązanie to wdrożono również w Polsce na platformie logistycznej w Błoniu. Dzięki zakupowi zielonej energii od lokalnego dostawcy Błonie-Pass Strefa Przemysłowa Leszek Mirkowicz operator zredukował emisję CO2 na tym obiekcie w 2020  aż o 3,5 tysiąca ton! 

W 2021 do programu “Zielona Energia” dołączają pozostałe obiekty magazynowe FM Logistic CE w Polsce i Czechach.

W tym celu w Polsce operator zawarł umowę na zakup zielonej energii elektrycznej z PGE, największym polskim producentem energetycznym. Łączny wolumen energii elektrycznej dostarczanej do polskich platform FM Logistic wynosi rocznie około 14 GWh. Dokładnie tyle zostanie w tym roku wyprodukowane z odnawialnych źródeł. 

W Czechach projekt ruszy we współpracy z Pražská Energetika a.s., jednym z największych czeskich dostawców energetycznych. Tu planowane jest też zmniejszenie zużycia energii z 2761 MWh do 2683 MWh w 2021 r., czyli o ok. 3%.

Zakontraktowana zielona energia pokryje całkowite zużycie energii elektrycznej przez FM Logistic we wszystkich platformach logistycznych będących własnością operatora w Centralnej Europie.

Dodatkowo w 2021 w dwóch lokalizacjach FM Logistic CE w Polsce planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych. Dla biura głównego we Mszczonowie będzie to instalacja o mocy 44,5kWp, a dla platformy w Błoniu o mocy 450kWp. Rozwiązania te są realną szansą na zwiększenie niezależności energetycznej obiektów i pozwolą ograniczyć pobór energii z sieci - we Mszczonowie średnio o 13,5%, a w Błoniu o 12,5%. 

Korzystanie z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie  z odnawialnych źródeł nie tylko poprawia środowiskowe wskaźniki firmy, ale otwiera też drzwi do realizacji kolejnych proekologicznych projektów m.in. związanych z powiększeniem floty pojazdów elektrycznie ładowanych czy technologią do wytwarzania wodoru. 

### KONIEC ###

FM Logistic Central Europe jest częścią Grupy FM, globalnego lidera rozwiązań logistycznych powstałego we Francji, obecnego dzisiaj na 3 kontynentach, w 14 krajach na świecie. W regionie Centralnej Europy firma działa w 4 krajach: w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. 

 

FM Logistic CE posiada 17 platform logistycznych, 30 magazyny przeładunkowe i zatrudnia ponad 5 500 pracowników. Dysponuje łącznie ponad 750 000 mkw. powierzchni magazynowej tworząc ponad 1 000 000 miejsc paletowych, a także flotą ok. 2 500 pojazdów. 

 

Jako czołowy operator logistyczny w regionie, firma oferuje swoim klientom usługi związane z magazynowaniem, składowaniem, co-manufacturingiem, co-packingiem oraz transportem i dystrybucją towarów. W ostatnich latach uwaga organizacji jest skoncentrowana na kompleksowych rozwiązaniach dla łańcucha dostaw wspierających klientów we wdrażaniu ich strategii omnichannel.

 

Więcej informacji na temat firmy dostępnych jest pod adresem: http://www.fmlogistic.pl/

LinkedIn - FM Logistic Central Europe 

 

Kontakt dla mediów:

 

Cohn & Wolfe

Ewa Zambrzycka-Rozner

Account Manager

Mail: ewa.zambrzycka@cohnwolfe.pl

Mobile: +48 609 480 066

FM Logistic Central Europe

Adrianna Morze

Head of Marketing and Communication, Central Europe 

Mail: amorze@fmlogistic.com 

Mobile: +48 661 290 273