Fm logistic

La logique des transports urbain

FM Logistic Centralna Europa świętuje 25-lat na rynku

Pologne

FM Logistic Centralna Europa jako część Grupy FM – globalnego lidera rozwiązań logistycznych – świętuje 25 lat działalności w regionie. W latach 90tych, korzystając z otwarcia rynków Europy Centralnej, firma stała się pionierem logistycznym w tej części kontynentu. Swoją działalność rozpoczęła w 1995 roku w Polsce, do której następnie dołączyły Czechy (1996), Słowacja (1999) i Węgry (2005).

26 czerwca 1995 roku do magazynu w podwarszawskim Mszczonowie wjechała pierwsza paleta z towarem globalnego klienta FM Logistic. Ten dzień firma uznaje za początek swojej działalności w Centralnej Europie. Operator zatrudniał wówczas około 100 pracowników, 19 z nich nadal tam pracuje. Od tamtego czasu firma przeszła imponującą drogę, obecnie liczy 4 kraje, ponad 5500 pracowników, 17 platform logistycznych, 30 magazynów przeładunkowych (X-docków), dysponuje powierzchnią magazynową ponad 750 tys. m2 oferując klientom ponad milion miejsc paletowych i zarządza flotą ponad 2500 pojazdów, co czyni z niej jednego z kluczowych graczy na rynku logistycznym w regionie.

- Zaczynaliśmy od jednej palety pod Warszawą, dziś w regionie Centralnej Europy działamy na 4 rynkach realizując operacje logistyczne dla wszystkich branż gospodarki. Jesteśmy dumni z naszej historii, naszych wartości i naszych pracowników. - mówi Daniel Franke, Managing Director, FM Logistic CE, oraz dodaje - Są to solidne i stabilne fundamenty do dalszego rozwoju, którego tempo chcemy utrzymać. Jesteśmy firmą zorientowaną na przyszłość, mamy dużą świadomość zmian jakie dokonują się nie tylko poprzez nowe technologie i cyfryzację, ale też przez dbanie o środowisko naturalne. W dalszym ciągu będziemy koncentrować się na tych obszarach.“

Ostatnio firma zintensyfikowała szczególnie działania obejmujące rozszerzenie strategii inwestycji w omnichannel i e-commerce, oferując gotowy produkt na rynku. Uruchomiła też program FM OpenLab dedykowany start-upom. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie młodych przedsiębiorców poprzez zaoferowanie im rzeczywistej przestrzeni biznesowej do testowania swoich rozwiązań jednocześnie zapewniając operatorowi pierwszeństwo w dostępie do nowych technologii.

FM Logistic CE bliska jest również troska o środowisko naturalne. Budując swoje magazyny firma intensyfikuje działania w kierunku stworzenia magazynu neutralnego dla środowiska naturalnego. Stosowane są energooszczędne technologie i ekologiczne materiały, jak oświetlenie LED, lepsza izolacja itp. W ostatnim czasie firma inwestuje m.in w logistykę miejską (pojazdy elektryczne), czy w fotowoltaikę na dachach swoich obiektów.

Jako przedsiębiorca odpowiedzialny społecznie firma angażuje się również w różnego rodzaju inicjatywy społeczne. 3 lata temu zainaugurowała działalność Fundacji FM, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. W zorganizowany i ustrukturyzowany sposób wspiera dzieci i młodzież w drodze do samodzielnej dorosłości.

Wieloletnia kultura organizacyjna Grupy FM, trwałe i długoletnie relacje z klientami i partnerami biznesowymi, a także doskonałość operacyjna, którą dzisiaj operator unowocześnia o elementy nowych technologii i analizy danych pozwala mu sprostać dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i wciąż się rozwijać. Efektem tego są kolejne plany inwestycyjne, z początkiem nowego roku firma planuje rozpoczęcie budowy nowej platformy logistycznej zlokalizowanej między Łodzią a Warszawą.