Fm logistic

La logique des transports urbain

2018 Open Minds Debate - Wspólnie o przyszłości

Pologne

- Mam nadzieję, że każdy z uczestników Open Minds Debate znalazł tu coś dla siebie. Naszą intencją było zarówno pokazanie ciekawych projektów z zakresu, który jest nam najbliższy, czyli logistyki, jak i bardziej inspirująco, z obszarów takich, jak medycyna, wirtualna rzeczywistość, czy ekonomia współdzielenia” – powiedział Daniel Franke, Dyrektor Zarządzający na Europę Centralną w FM Logistic. – „My już dzisiaj wykorzystujemy w naszym biznesie nowoczesne technologie i tym właśnie chcieliśmy się podzielić ze słuchaczami, a tym samym zachęcić ich do częstszego sięgania po usługi, oparte na innowacyjnych rozwiązaniach” – dodał.

 

Podczas tegorocznej edycji konferencji rozmawiano o robotyzacji, ekonomii współdzielenia i wirtualnej rzeczywistości. Zaproszeni ekspeci w swoich dziedzinach inspirowali gości unikalnymi przykładami zastosowania technologii jutra. Jednym z prelegentów był Patrick Bellart, Dyrektor ds. Innowacji Technologicznych i Automatyki w FM Logistic, który przyjął rolę pragmatyka, wskazującego w jakich warunkach nowatorskie technologie mogą być lub są wdrażane w logistyce. Niekiedy studził nadmierny optymizm związany z wizjonerskimi projektami,  przekładając je na oczywisty rachunek opłacalności.

Robotyzacja – to temat, który zaprezentowali uczestnikom Mateusz Amroziński, Specjalista ds. nowych projektów w Fanuc Polska oraz Łukasz Gruszka, Inżynier Robotyki w firmie Sorter. Robotyka to jeden z najsilniejszych trendów, które w ciągu najbliższych dekad kształtować będą rynek pracy. Maszyny stają się bardziej autonomiczne, potrafią zastępować człowieka w coraz bardziej skomplikowanych czynnościach, a niebawem będą pracować z nim ramię w ramię. Wprowadzenie zaawansowanych robotów oznacza większe moce produkcyjne, przy jednoczesnym zapewnieniu powtarzalności pojedynczego produktu na odpowiednim poziomie jakościowym.

Sharing economy – czyli teorię ekonomii współdzielenia starali się okiełznać Karolina Mikołajewska – Zając, Socjolog, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Kacper Winiarczyk, Dyrektor Generalny DASH&CEE w Ofo (były GM w Uber). Wydaje się, że kolejne pokolenia mają zupełnie inne podejście do kwestii posiadania. Ciągła potrzeba zmian, udoskonalania i customizowania, ogranicza potrzebę istnienia trwałej własności na rzecz doraźnego wykorzystywania samochodów, mieszkań, a nawet sprzętu AGD. Ten społeczny fenomen rodzi szereg nowych wyzwań w procesach sprzedaży i dystrybucji, a także w legislacji (doskonały przykład kontrowersji wokół UBERa).

Wirtualna rzeczywistość(VR) – o której opowiadali Katarzyna Jaklewicz, Dyrektor Programowy Europejskiego Kongresu VR i zagorzała zwolenniczka tej technologii, dziennikarka Gazety Wyborczej oraz Adam Jurgilewicz, Dyrektor ds. Medycznych i Ekspert ds. Marketingu Cyfrowego. Okazuje się, że już w niedalekiej przyszłości naturalnym interfejsem między człowiekiem a maszynami stanie się wirtualna rzeczywistość. Już dziś służy ona nie tylko dla rozrywki, ale wykorzystywana jest w wielu innych dziedzinach, jak choćby medycyna, budwonictwo czy szkolenia. To najszybciej zyskujący na wartości segment elektroniki użytkowej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, konferencję poprowadził Radosław Brzózka, dziennikarz popularnonaukowy, autor telewizyjnego programu „Jak to działa?” (TVP, Discovery Channel). Na co dzień zafascynowany możliwościami ludzkiego umysłu i wszystkim tym, co jest związane ze światem nauki. Sympatyk, promotor nowych technologii we współczesnym świecie.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia pod adresem: http://2018openminds.pl